МФО — це: види та особливості мікрофінансових організацій

 

Що таке мікрофінансові організації та чим вони займаються?

МФО — що це? Це установи, які надають мікропозики громадянам на невеликий термін і обсяг. Такі позики зазвичай надаються на 15-45 днів з обсягом від 100 до 20000 гривень.

Більшість МФО працюють в онлайн-режимі, що дозволяє забезпечувати швидку обробку заявок на позику. Наприклад, компанія ClickCredit пишається тим, що оформлює позики всього за кілька хвилин. Зручний кредитний калькулятор дозволяє забезпечити прозорість умов надання позики.

Мікрофінансові установи досить лояльні до кредитоотримувачів і не звертають уваги на офіційне працевлаштування та рівень доходів. Гроші видаються практично всім повнолітнім громадянам, включаючи пенсіонерів, студентів, жінок у декретній відпустці, осіб, офіційно не працевлаштованих, та інвалідів.

Зазвичай українці беруть мікропозики на поточні витрати, наприклад, на невеликі покупки, лікування або відпустку. Відсоток за такими позиками вищий, ніж у банках, оскільки мікрофінансові установи ризикують, надаючи позики без застави. Тому вони змушені компенсувати ризик неповернення грошей.

Які є види МФО?

Якщо розглядати види діяльності МФО за технологією надання позик, то можна виділити дві категорії:

 1. МФО, що працюють виключно в онлайн-режимі.

 2. МФО, що надають позику готівкою — "з рук в руки". Однак, цих компаній стає все менше, оскільки перерахування коштів на картку є зручним варіантом як для кредиторів, так і для позичальників.

Чим відрізняється МФО від банку?

МФО і банки — це фінансові установи, які заробляють тим, що позичають гроші. Однак, є декілька відмінностей між ними.

У банках оцінка платоспроможності позичальника проводиться дуже прискіпливо. Кредитна історія детально вивчається. Якщо громадянин колись допустив прострочення, банк може відмовити у наданні позики, незалежно від того, чи був борг погашений. Коли позика перевищує певні ліміти, банк вимагає надання довідки про доходи, податкові декларації, трудові договори та інше. Позичальникам, які не мають застави, може бути запропонована максимальна відсоткова ставка.

Що таке МФО? По-перше, мікрофінансові організації не вимагають надання довідок. Щоб стати їхнім клієнтом, офіційне працевлаштування не є обов'язковим, застава і поручительство також не потрібні. Умови кредитування в МФО напрочуд лояльні.

Ще одна відмінність МФО від банку — мобільність і оперативність. Мікрофінансування здійснюється в режимі 24/7, перевірка позичальника відбувається майже миттєво, і він має можливість швидко отримати позику.

Фінансова модель банку передбачає можливість залучення сторонніх коштів (депозити), проведення операцій з іноземною валютою, ведення рахунків, перерахування коштів клієнта і т.п. Сфера діяльності МФО значно вужча: вона обмежена виключно позиками, до того ж, короткостроковими.

Останнім часом небанківські кредитні організації стають усе популярнішими. І це не дивно, бо поки що їм немає аналогів у зручності кредитування.

Основи діяльності МФО: як їх бачить українське законодавство

На жаль, багато людей досі мають ірраціональний страх перед фінансовими сервісами, що працюють онлайн, вважаючи їх нелегітимними. Усе це від банального нерозуміння: МФО — що це таке? Між тим, робота МФО є абсолютно законною. Ряд нормативних актів чітко визначає правила мікрокредитування.

В Україні діяльність небанківських фінансових сервісів регулюється законами:

Хто регулює роботу мікрофінансових організацій?

Чим відрізняється мфо від банку, ми розглянули вище. А подібні вони тим, що також підпорядковуються НБУ. Мікрокредитори включені до Реєстру фінансових установ, а також до Реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Інформацію щодо першого можна знайти на сайті Нацкомісії, а щодо другого — на сайті Мін'юсту.

Послуги МФО: переваги і недоліки

Кредитування в різних структурах має свої переваги та недоліки. Що таке кредит в МФО? Спробуємо розібратися. Так, у порівнянні з банками, МФО мають кілька суттєвих переваг, серед яких:

 • мінімальна кількість необхідних документів, що дозволяє швидко та без зайвих перепон отримати позику;

 • висока ймовірність позитивного рішення, навіть якщо клієнт мав прострочення в минулому;

 • оперативність отримання коштів — позика може бути видачі в будь-який день та час;

 • мобільність — замовлення та отримання коштів можна здійснити дистанційно;

 • швидке оформлення заявки та отримання коштів. Наприклад, у сервісі MyCredit використовується кредитний скоринг, що дозволяє прийняти рішення за декілька хвилин;

 • прозорість умов кредитування — відразу видно повну суму переплати, відсутні приховані нарахування;

 • можлива пролонгація позики у разі невчасного погашення, що дає можливість клієнту знайти вихід зі складної фінансової ситуації.

При цьому варто мати на увазі, що кредитування в МФО також має свої недоліки. Наприклад, вища відсоткова ставка порівняно з банками, а також можливість потрапити до рук ненадійних кредиторів. Тому перед вибором МФО важливо ретельно дослідити її репутацію та умови кредитування.

Чи відмовляють МФО в кредитах?

Так, за статистикою, 1 з 10 заявок отримує відмову. Зазвичай, це пов'язано з помилками в анкеті або місцем проживання заявника. ClickCredit працює лише на території, підконтрольній Україні.

Як взяти кредит у мікрофінансовій організації: поради та рекомендації

Кредитування стає все популярнішим серед українців, а мікрофінансові організації (МФО) стають більш доступними для отримання швидкої фінансової допомоги. Якщо ви розглядаєте можливість отримати кредит у МФО, то варто знати деякі поради та рекомендації, які допоможуть зробити вірний вибір та уникнути можливих проблем.

 1. Дослідіть ринок. Перш за все, перед тим як звернутися до МФО, потрібно провести дослідження ринку та вибрати надійну компанію. Дізнайтеся про рейтинг МФО, її історію та репутацію, а також про умови кредитування, щоб зрозуміти, яка компанія найкраще підходить саме для вас.

 2. Ознайомтеся з умовами кредитування. Перед тим як підписати договір, докладно прочитайте умови кредитування, включаючи тарифи, дати погашення, процентні ставки, штрафні санкції та інші важливі моменти. Якщо у вас виникають будь-які питання, не соромтеся запитувати МФО.

 3. Перевірте ліцензію. Перед тим як звернутися до МФО, переконайтеся, що вона має діючу ліцензію на надання фінансових послуг. Це гарантує законність та безпеку вашої транзакції.

 4. Оцініть свої можливості. Перед отриманням кредиту в МФО, ретельно оцініть свої фінансові можливості та здатність відповісти на зобов'язання з погашення кредиту в строк.

У разі виникнення труднощів з погашенням позики вчасно необхідно звернутися до МФО та обговорити можливі варіанти погашення. Найгіршим варіантом є ігнорування проблеми та невиконання своїх фінансових зобов'язань, що може призвести до значної шкоди для вашої кредитної історії та майбутніх можливостей отримання кредитів.

Отже, взяття кредиту в МФО є одним зі способів розв'язання фінансових проблем. Які б види МФО ви не розглянули — ті, що працюють онлайн чи оффлайн, обирайте найзручніший для себе варіант. 

Найближчі перспективи мікрокредитування

За час повномасштабного вторгнення в Україні понад у 10 разів впали суми позик за мікрокредитами. Загальне падіння склало більше мільярда гривень за другий квартал, якщо порівнювати з тим самим періодом минулого року. 

Відповідно, Уряд України планує зміни в сфері мікрокредитування.

Так, ведуться розмови щодо можливого зниження та фіксації відсоткових ставок,  підтримки підприємницької діяльності в малому та середньому бізнесі.

Також, уряд планує розширити мікрокредитування на земельні ділянки, що може допомогти підприємцям залучати необхідні кошти на розвиток сільськогосподарського виробництва та розвиток інфраструктури.

Нові програми мікрокредитування та підтримки мікрофінансового сектору можуть сприяти розвитку малого та середнього бізнесу в Україні та покращенню економічної ситуації в країні.